Transport ryb przed świętami jest jak zwykle bardzo duży. Tak samo jak i inne produkty mięsne, spożywcze, ryby trafiają do naszych domów w formie świeżej lub zamrożonej. Firma OCS specjalizuje się w transporcie ryb świeżych w suchym lodzie, chociaż zdążają się również zlecenia transportu ryb w stanie głębokiego zamrożenia. Najczęściej jednak ryby w stanie zamrożenia transportowane są za granicę, co może niektórych z was zdziwić niemniej jednak nasze rodzime ryby pochodzące z hodowli cieszą się sporym zainteresowaniem za granicą naszego kraju.

Transport ryb w suchym lodzie

Transport ryb w suchym lodzieSuchy lód posiada temperaturę – 78 °C i składa się w całości z dwutlenku węgla. Tracąc swoje właściwości sublimuje wypełniając przestrzeń bagażową lub opakowanie zimnym dwutlenkiem węgla. Właśnie ta właściwość suchego lodu wykorzystywana jest w transporcie ryb świeżych, ale nie tylko ryb. W ten sam sposób transportowane jest świeże mięso w tym również drobiowe. Najczęściej jednak wyobrażenia dotyczące transportu ryb są takie, że transportowane w suchym lodzie są z pewnością mrożone, ale tak nie jest. Transport ryb w suchym lodzie nie polega na ich zamrożeniu. Ryby mają trafić do sklepu w stanie świeżym, dlatego nie można ich zamrażać, ponieważ w ten sposób tracą, na jakości. Zamrożone a później rozmrożone ryby nie posiadają takich walorów smakowych jak ich świeży odpowiednik. Wydobywający się z suchego lodu dwutlenek węgla odcina dopływ tleny a konsekwencją sublimacji jest brak dostępu tlenu do produktów, jakie są transportowane. Zapewniając stałe warunki podczas transportu można ryby przewozić na znaczne odległości i po dostawie na miejsce przeznaczenia ryby mogą być od razu wystawione na sklepowe półki.

Aby zachować odpowiednią otoczkę dwutlenku węgla należy posiadać w zapasie suchy lód i w trakcie transportu uzupełniać go w luku bagażowym lub opakowaniach, które są dostosowane do transportu w suchym lodzie. Dla niektórych przewoźników jest to bardzo kłopotliwe, dlatego skupiają się na transporcie ryb mrożonych, więc nie można tutaj mówić o żadnej specjalizacji. Świeżych ryb nie zamraża się, aby nie uszkodził mięsa, włókien itp. Mają być świeże, czyli muszą dotrzeć do punktów sprzedaży w jak najkrótszym czasie z zachowaniem stałej temperatury. Świeżość ryb zapewnia dwutlenek węgla wydobywający się z suchego lodu. Dwutlenek węgla odcina dopływ tlenu, dzięki czemu powstrzymane są procesy rozkładu, gnilne i namnażanie się bakterii. Na krótkich dystansach świeże ryby mogą być transportowane w lodzie, który jest wytworzony z wody pitnej. Lód musi być na bieżąco uzupełniany a woda usuwana jak najszybciej. Takie warunki transportu nie są komfortowe dla żadnego przewoźnika, ponieważ każdy stara się, aby przestoje były jak najkrótsze. Transport ryb w tradycyjnym lodzie stwarza obecnie wiele problemów mając na uwadze spore korki w mieście, które wydłużają przewóz świeżych ryb z miejsca na miejsce. Woda która pochodzi z rozpuszczonego lodu gromadzi się w pojemnikach i wsiąka w mięso tracąc w ten sposób swoje walory smakowe. Transport w suchym lodzie jest atrakcyjniejszy i ekonomiczniejszy.

Transport ryb mrożonych

Transport ryb mrożonychAby transport ryb mrożonych przebiegał prawidłowo, przewoźnik musi zadbać o odpowiednią temperaturę w chodni i utrzymanie jej przez cały czas transportu. Oczywiście, gdy mamy na uwadze transport ryb mrożonych, którym należy zapewnić takie warunki, aby nie było zbyt dużych wahań temperatury. Temperatura transportu ryb uzależniona jest od specyfikacji, ponieważ w innej temperaturze będą przewożone ryby, które są dostarczane do magazynów chłodni i przechowywane one będą przez dłuższy okres czasu. Ryby w stanie zamrożonym należy przewozić w oryginalnych opakowaniach a temperatura ryb powinna wynosić -18°C. Ryby mrożone, które mają być przetransportowane, ładuje się do chłodni dopiero wówczas, gdy zostaną zamrożone do temperatury takiej w której mają być transportowane. Jest to bardzo ważne, ponieważ partia ryb mrożonych musi być szybko przeładowana a podczas przeładunku muszą być zachowane odpowiednie warunki sanitarne.
Ryby świeże powinny być transportowane i przechowywane w temperaturze od -1°C do +2°C
– Mrożone ryby i produkty rybne poniżej -18°C
– Ryby oraz przetwory rybne wędzone od 0°C do +10°C

Mając na uwadze transport świeżych ryb lub filetów rybnych w suchym lodzie lub lodzie w postaci zamrożonej wody, tusze nie mogą stykać się z lodem. Chodzi o to, aby nie dopuścić do miejscowego przemrażania ryb, ponieważ mięso w ten sposób traci na wartości konsumpcyjnej. Tak dużo czynników warunkujących prawidłowy transport ryb sprawia, że firma transportowa nie jest wybierana przypadkowo. Złe warunki przechowywania, warunki załadunku oraz transportu mogą zniszczyć nie tylko całą partię świeżych ryb, ale i mrożonych.