transport-krwi-pepowinowejKrew pępowinowa to krew, która pozostaje w pępowinie i łożysku po narodzinach dziecka. Pisaliśmy już o tym omawiając transport krwi pępowinowej, która jako usługa transportu farmaceutycznego jest wykonywany przez firmę OCS. Krew pępowinowa pobrana zaraz po narodzeniu się dziecka jest cennym źródłem komórek macierzystych, które mogą być w przyszłości wykorzystane w leczeniu wielu chorób danego dziecka. Jak widać pobranie krwi pępowinowej jest inwestycją w przyszłość, ponieważ zdeponowana w banku krew może pomóc w procesie leczenia, gdy zajdzie taka potrzeba? Nie oznacza to, że twoje dziecko może w przyszłości chorować na białaczkę lub inne dolegliwości. Taka sytuacja nie musi się wydążyć niemniej jednak coraz więcej rodziców decyduje się na pobranie i przechowywanie krwi pępowinowej. Coraz więcej rodziców zastanawia się nad skorzystaniem z usług komercyjnych banków komórek macierzystych, które oferują pobranie krwi pępowinowej i jej przechowywanie. Zanim jednak zdecydujemy się na skorzystanie z usług przechowywania krwi w danym banku należy dokładnie zastanowić, który wybrać.

Krew pępowinowa – wybór banku

komorki-macierzysteW Polsce istnieje kilka komercyjnych banków komórek macierzystych niemniej jednak, co roku powstają następne placówki, które kuszą ofertami. Przechowywanie krwi pępowinowej jest odpłatne i większość banków krwi pobiera jednorazową opłatę za przyjęcie krwi pępowinowej oraz roczną na czas jej przechowywania. W bankach krwi, w których odpłatnie można zdeponować krew pępowinową pobraną podczas porodu są niewielkie różnice w cenie lecz warunki przechowywania mogą być diametralnie różne. Zanim zdecydujemy się na któryś z banków krwi warto zasięgnąć informacji na ich temat, aby móc ocenić ich wiarygodność a tym samym profesjonalizm. Należy sprawdzić czy bank krwi pępowinowej posiada pozwolenie ministra zdrowia na prowadzenie działalności. Porównać ceny za usługę jednorazową oraz z usługę przechowywanie krwi pępowinowej.

Transport krwi pępowinowej

przechowywanie-krwi-pepowinowejKrew pępowinowa jest pobierana do specjalnego pojemnika, który otrzymujemy od banku krwi, w którym będzie ona przechowywana lub dostępna jest w placówce medycznej, z którą bank ma podpisaną umowę. I tutaj jedna uwaga – nie w każdej placówce medycznej jest pobierana krew pępowinowa, więc przed porodem należy zdecydować się gdzie krew będzie przechowywana i gdzie zostanie pobrana. Transport krwi pępowinowej odbywa się do banku krwi bezpośrednio z placówki medycznej w specjalistycznych opakowaniach. Opakowania do transportu krwi zawierają cały zestaw, który służy do pobrania krwi i krótkiego jej przechowywania. Transport krwi pępowinowej odbywa się w ciągu 24 godzin, czyli musi dotrzeć do banku krwi w ciągu 24 godzin od momentu pobrania. W praktyce transport krwi odbywa się znacznie szybciej a czas realizacji usługi uzależniony jest od odległości, jaką musi pokonać kurier. Placówka medyczna, szpital przygotowuje krew do transportu, a bank komórek zleca jej przewiezienie do laboratorium. Do banku krwi trafia również parę mililitrów krwi matki w celu przeprowadzenia badania.

Badanie krwi pępowinowej

Po dostarczeniu do laboratorium krwi pępowinowej jest ona badana pod kątem czystości bakteriologicznej i wirusologicznej. Badanie krwi pępowinowej jest wykonywane zawsze. Przeprowadza się badania mikrobiologiczne w kierunku obecności bakterii tlenowych, beztlenowych i grzybów. Oznacza się również liczbę leukocytów i ocenia ich żywotność. Krew matki, która jest również dostarczana do laboratorium jest badana w kierunku zakażeń wirusologicznych i bakteriologicznych. Badanie krwi prowadzi się na obecność przeciwciał wirusa zapalenia wątroby typu B, wirusa zapalenia wątroby typu C, wirusa HIV oraz parę innych.

Przechowywanie krwi pępowinowej

pobranie-krwi-pepowinowejPo badaniu krwi pępowinowej zostaje ona poddana preparatyce w celu wyizolowania z niej komórek macierzystych. Trafiają one do specjalnej kasety. Tutaj jedna uwaga. Od pewnego czasu istnieje możliwość podziału pozyskanej krwi na dwie porcje o identycznym potencjale niemniej jednak związane jest to z dodatkowymi kosztami. Dlatego przed podjęciem decyzji, jakiej placówce powierzymy przechowywanie krwi pępowinowej należy dokładnie zapoznać się z opłatami. Czy zapłacimy za dodatkowe usługi, które mogą być dostępne również w pakiecie lub też nie? Komórki macierzyste są umieszczane w pojemnikach, które przechowuje się w komorze wypełnionej ciekłym azotem w których panuje temperatura  do -196°C. Zamrożone w ten sposób komórki macierzyste można przechowywać bardzo długo.