transport-kosmetykowTransport kosmetyków odbywa się w kontrolowanej temperaturze a utrzymanie jej w okresie zimowym tak samo jak i podczas ciepłego lata nie jest takie proste. Oczywiście odpowiednie opakowania do transportu są w stanie utrzymać kontrolowaną temperaturę przez dłuższy czas. Niemniej jednak, gdy transport odbywa się na dłuższych trasach same opakowania mogą nie wystarczyć. W takich sytuacjach potrzebne są samochody, które latem mogą utrzymywać temperaturę pomiędzy 20 a 25 °C (tak zwana temperatura pokojowa) posiadając odpowiedni agregat chłodzący. Zimą podgrzewaną przestrzeń załadunkową do pożądanej temperatury reagując na każde jej zmiany nawet podczas postoju. Jest to bardzo ważne, ponieważ obecne kosmetyki nie mają nic wspólnego z tymi z przed dziesięciu a nawet paru lat. Sporo kosmetyków jest wykonanych z składników aktywnych, które są wrażliwe nie tylko na zmianę temperatury, ale również na szereg innych czynników o których jest mowa poniżej.

Przechowywanie kosmetyków

Zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura nie tylko podczas transportu, ale również podczas przechowywania negatywnie wpływać może, na jakość produktów kosmetycznych. Tak samo nieodpowiednia wilgotność powietrza oraz promieniowanie UV mogą negatywnie wpływać na ich, jakość. Tak samo jak na lekach tak i na kosmetykach producenci umieszczają informacje dotyczące ich przechowywania. Przechowywanie kosmetyków jest bardzo ważne, dlatego niektóre z nich znajdują się w ciemnych buteleczkach (szklanych lub plastykowych) czy też słoikach. przechowywanie-kosmetykowTakie opakowanie nie tylko chroni dany kosmetyk przed promieniami UV, ale również przed nagłymi zmianami temperatury. W większości przypadków zalecana jest temperatura pokojowa. Około  20 – 25 °C, i taki zakres temperatury jest najkorzystniejszy dla kosmetyków które na opakowaniach nie posiadają tego typu informacji.

Przegrzanie kosmetyków przyspiesza proces ich psucia się. Powoduje zjełczenie kremów czy balsamów. Rozwarstwianie się składników, który przyśpiesza proces starzenia się kremów, balsamów i wielu innych.  Przemrożenie kosmetyków czyli zbyt niska temperatura może uszkodzić zawarte w kosmetykach substancje aktywne, dlatego nie zaleca się ich przechowywać w lodówce nawet latem. Wymagania określone dla przechowywania danej grupy kosmetyków mają zastosowanie także w trakcie ich magazynowania oraz transportu. Wymagania dla transportu kosmetyków są tak samo rygorystyczne jak dla transportu leków. Kontrolowana temperatura jest tutaj priorytetowa, mimo że stosowanie kosmetyków o obniżonej, jakości nie ma tak poważnych skutków ubocznych jak w przypadku farmaceutyków niemniej jednak może powodować różnego rodzaju zmiany skórne. Wysypki lub alergie. Warto, więc zwrócić uwagę na to jak dane kosmetyki są przechowywane na pułkach sklepowych w okresie letnim. Czy nie są one przegrzane lub przechłodzone zimą. Brak odpowiednich warunków przechowywania niż te, które są zalecane może wpływać negatywnie nie tylko na skuteczność kosmetyków, ale również na ich zapach.

Transport kosmetyków w kontrolowanej temperaturze

transport-kosmetykow-w-kontrolowanej-temperaturzeTransport kosmetyków w kontrolowanej temperaturze oznacza organizację ich dystrybucji w taki sposób, aby trafiały one do punktu docelowego w zalecanych warunkach. Zarówno producenci, jak i dystrybutorzy powinni przykładać dużą wagę do tego, w jakich warunkach są one transportowane, tak aby dostarczyć konsumentom produkt bezpieczny. Spełniający najwyższe standardy oraz posiadający wszystkie swoje właściwości. Tak często reklamowane i polecane. Należy pamiętać, że pojawiające się w sklepach czy drogeriach kosmetyki, które na skutek transportowania w nieodpowiednich warunkach utraciły swoje właściwości, walory estetyczne, zapachowe wpływa zawsze negatywnie na opinię konsumenta o całej marce a nie tylko o sklepie. Konsument nie zdaje sobie sprawy z tego, że kosmetyki powinny być transportowane w kontrolowanej temperaturze, dlatego ich negatywna ocena obniża wartość danej marki a nie firmy transportowej. Przecież konsument nie wie, kto transportował kosmetyki. Firma OCS realizując transport kosmetyków w kontrolowanej temperaturze korzysta z doświadczenia nabytego podczas transportu leków realizując transport drogowy lub też lotniczy.