Transport leków uważany niedawno przez wielu przewoźników za niszę w usługach transportowych rozwija się w szybkim tempie. Dysponując odpowiednim zapleczem transportowym oraz logistycznym od wielu lat rozwijamy i dopasowujemy usługi transportowe do wymogów firm farmaceutycznych. Zapewniamy fachową pomoc oraz specjalistyczne opakowania zarówno dla transportu drogowego jak i lotniczego.

Zgodnie z Dobrą Praktyką Dystrybucyjną podczas transportu leków należy zabezpieczyć przesyłkę przed szkodliwym wpływem wszystkich warunków zewnętrznych oraz przed uszkodzeniami mechanicznymi i zanieczyszczeniami. Dla większości firm transportowych może się to zadanie wydawać łatwym i prostym, lecz aby sprostać powyższemu zadaniu należy posiadać odpowiednie opakowania. Opakowania do transportu leków, które spełniają wymogi stawiane przez firmy farmaceutyczne. Należy zauważyć, że inne opakowania stosuje się w transporcie drogowym a inne w lotniczym. Sporo firm wycofało się z rynku, ponieważ nie mogły sprostać powyższym wymaganiom rynku, który cały czas zmienia się. Ewoluuje, ponieważ transport leków staje się coraz bardziej wymagający poprzez stosowanie specyficznych związków, preparatów, które należy przechowywać a tym samym transportować w odpowiednich warunkach. Przepisy nie mówią wprost, w jaki sposób należy transportować leki niemniej jednak firmy farmaceutyczne, które powierzają swoje produkty dokładnie określają warunki oraz zakres temperatur który musi być zapewniony podczas transportu. Teoretycznie przy zachowaniu odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza, leki można przewozić każdym środkiem transportu. Oczywiście, jeżeli zapewnimy odpowiednie opakowania, które będą w stanie utrzymać odpowiednią temperaturę przewożonych leków.

Transport leków – wymagana temperatura

Wymagana temperatura transportu leków musi być zachowana aby środki farmakologiczne nie uległy zniszczeniu. Ze względu na specyfikę danego produktu transport leków może odbywać się w trzech przedziałach temperatury:

  • od 2st.C do 8 st.Cwymagana temperatura podczas transportu leków
  • od 8 st.C do 15 st.C
  • od 16 st.C do 25 st.C

Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo farmaceutyków, najtrudniejszy jest transport w tak zwanym zimnym łańcuchu dostaw, tj. w temperaturze od 2 do 8 stopni Celsjusza. Utrzymanie takiego zakresu temperatury przez 24 godziny lub więcej jest bardzo trudne, dlatego taki transport można powierzyć firmie specjalistycznej. Należy również pamiętać, że farmaceutyki w zetknięciu z wkładem chłodzącym, które są stosowane w opakowaniu termicznym mogą zostać uszkodzone poprzez miejscowe przemrożenie. Przemrożeniu leków skutkuje zawsze tym samym – stratami i to niemałymi. Innym sposobem oprócz zastosowania odpowiednich opakowań jest transport specjalistycznymi samochodami, które utrzymują stałą temperaturę. Są to izotermy, które posiadają izolowaną przestrzeń załadunkową która jest izolowana od warunków zewnętrznych. W przypadku takiego transportu leków nie ma obawy zetknięcia się farmaceutyków z wkładami chłodzącymi niemniej jednak nie wszystkie leki można transportować razem z innymi.

Realizacją transportu leków w kontrolowanej temperaturze zajmuje się osobny dział firmy OCS „transport leków” Zanim zamówisz transport wypełnij formularz zgłoszeniowy, który znajduje się w tym dziale, aby zapoznać się ze szczegółami usługi oraz cenę transportu.