Transport wina jest na równi odpowiedzialnym zajęciem tak samo jak w przypadku materiału biologicznego czy transportu leków. W transporcie wina nie tylko jest potrzebna odpowiednia temperatura, którą należy zapewnić podczas transportu, ale również ważne są warunki w jakich wino będzie transportowane. Odpowiednie warunki należy zapewnić podczas transportu nie tylko po to, aby butelki z winem trafiły do sklepu w stanie nienaruszonym. Chodzi o to, aby później cieszyć się podczas konsumpcji bukietem wina, smakiem i zapachem.

transport wina

Nieprofesjonalny transport, źle zamocowany ładunek lub nieodpowiednie dla wina warunki (np. zbyt wysoka temperatura) mogą szybko doprowadzić do bardzo wysokich strat. Wysokich strat, ponieważ mowa jest tutaj o winie markowym, który nie kosztuje pięć czy dziesięć złotych.

Warunki transportu a jakość wina

Nie można zapominać, że w przypadku droższych win bardzo duże znaczenie dla ich smaku ma wpływ temperatura. Najczęściej wino jest transportowane z zachowaniem kontrolowanej temperatury. Temperatura transportu ustalana jest dla każdego gatunku wina indywidualnie niemniej jednak optymalna temperatura wynosi + 12°C. Jak już widać z powyższego nie ma możliwości, aby zapakować kartony z winem do byle jakiego samochodu i cieszyć się zleceniem. Wymagania w stosunku do transportu wina są ogromne, dlatego tak specjalistyczny transport jest powierzany firmom transportowym z dużym doświadczeniem.

Warunki transportu wina, które wpływają na pogorszenie się, jakości:

  • Na zmianę jakości, pogorszenie się smaku wpływają wstrząsy, drgania wynikające z transportu.
  • Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura również wpływa, na jakość trunku.
  • Zbyt intensywne oświetlenie nawet pochodzenia sztucznego wpływa na smak wina. Właśnie, dlatego butelki z winem są ciemniejsze, aby można było zachować jak najdłużej smak dobrego wina.

 

Mając na uwadze specyfikę produktu jakim jest wino, transport odbywa się w ściśle kontrolowanej temperaturze. Kontrolowaną temperaturę zapewniają odpowiednie opakowania do transportu wina a jest ich na rynku sporo. Opakowania do transportu wina różnią się nie tylko ceną, ale również ich przeznaczeniem. Niektóre opakowania w tym i kartonowe stosować można nawet na dalekie trasy, gdy ładownia jest przystosowania do utrzymywania stałej temperatury. W przypadku transportu specjalistycznego opakowania wykonane są najczęściej z styropianu. Najdroższe wina są traktowane z należytym szacunkiem. W transporcie specjalistycznym opakowania styropianowe zawierać mogą jedną, trzy lub więcej butelek wina. Na zdjęciu przedstawionym poniżej znajduje się opakowanie styropianowe na jedną butelkę wina, których używamy w transporcie specjalistycznym.

Opakowania do transportu winaopakowania do transportu wina

Opakowanie styropianowe wykonane jest w kształcie walca na jedną butelkę wina. Opakowanie to jest doskonałym zabezpieczeniem w transporcie kurierskim.
Wymiary zewnętrzne: 140 x 380 mm.
Wymiary wewnętrzne: średnica otworu na butelkę: Ø 105 mm, wysokość 340 mm.
Grubość ścianki: 20 mm
Pojemność: 2,9 litra

Przechowywanie wina w warunkach domowych

Oczywistym jest również, że przechowywanie wina w domu również wpływa na jego walory smakowe niemniej jednak zanim dotrze do konsumenta wino musi przebyć długą drogę. Zanim zostanie skonsumowane lepiej jest, jeżeli parę dni postoi a raczej poleży w domu, ale nie w lodówce. Wino nie lubi wysokich temperatur i najlepiej się czuje, gdy jest chłodniej. Leżakowanie wina w pomieszczeniu, w którym stale występują wahania temperatury nie jest zalecane. Takim pomieszczeniem w domu jest kuchnia i właśnie tam najczęściej wino jest przechowywane.

Temperatura przechowywania wina
  • wino czerwone: od 15 do 18°C
  • wino białe wytrawne: od 10 do 15°C
  • wino różowe: od 9 do 10°C
  • wino musujące: od 6 do 9°C

Przechowując wino w domu należy pamiętać, że ten trunek nie lubi światła, dlatego jest transportowany i przechowywany w ciemnych butelkach. Światło słoneczne może podwyższyć temperaturę wina w butelce, przez co szybciej się starzeje i traci garbniki, dzięki którym cieszy nas swoim bukietem smakowym i piękną barwą.