Skip to Content

Blog Archives

Transport leków

Leki są szczególnym towarem przewożonym po całym Świecie. Wymagają specjalnego traktowania. Od ich przydatności po zależy zdrowie i życie ludzi. Wiele leków musi być przewożonych w lodzie, w kontrolowanej temperaturze. Czy da się taką osiągnąć podczas wielogodzinnej podroży? Jak radzą sobie z tym problemem firmy kurierskie.

Suchy lód

Rozwiązaniem tego problemu jest suchy lód. Czym jest? Suchy lód to innymi słowy dwutlenek węgla w postaci stałej. Jego najważniejszą właściwością jest to, że z czasem wyparowuje, a nie skrapla się. Stąd też nie ma zagrożenia, że transportowany towar w jakikolwiek sposób ucierpi od wilgoci. Lód ma temperaturę niższą niż -70°C, daje więc ogromne możliwości. Transport leków w suchym lodzie są w stanie zaoferować jednak tylko najlepsze firmy kurierskie posiadające wieloletnie doświadczenie, know-how i znajomość specyfiki branży medycznej. Firmy te z reguły dostarczają kompleksową usługę, która obejmują dostarczenie suchego lodu, odebranie przesyłki, jej kontrolę podczas drogi i dostarczenie na miejsce.

Opakowania

Część leków nie może być jednak przewożona w tak niskiej temperaturze. Niektóre z nich powinny być transportowane w -20°C, -5°C a niektóre wręcz w stałej temperaturze pokojowej. Wtedy niezbędne jest użycie specjalistycznych pojemników utrzymujących daną temperaturę. Posiadają one rejestratory, z których po dostarczeniu paczki na miejsce, można odczytać ewentualne wahania temperatury i na ich podstawie ocenić przydatność leków do użytku. Czasami do transportu używa się specjalnych wkładów żelowych, które najpierw schładza się do pożądanej temperatury, po to, chłodziły przewożony towar przez następne kilka godzin. Oczywiście w dostawie leków kluczowy jest czas. Opakowania spełniają więc wszystkie normy bezpieczeństwa w ruchu lotniczym i drogowym, aby formalności związane z ich ustalaniem nie marnowały bezcennego czasu.

0 Kontynuuj czytanie →

Przewóz materiałów niebezpiecznych

Transport materiałów niebezpiecznych obwarowany jest szeregiem obostrzeń. Jest opisany w przepisach prawa dotyczących zarówno transportu drogowego jak i lotniczego. Każda firma transportowa i prywatny nadawca musi się do nich stosować. Należy pamiętać, że część produktów jest całkowicie wykluczona z transportu lotniczego i nie ma od tego zakazu odstępstw.

Czym są materiały niebezpieczne?

Materiały niebezpieczne to nie tylko broń czy kwas. To również inne produkty, które w specyficznych warunkach mogą być szkodliwe dla mienia, zdrowia lub życia. Jednak część z można przewozić, jeśli zapewni się im odpowiednie warunki przewozu. Materiały trzeba odpowiednio rozpoznać, zakwalifikować i ustalić ilość możliwą do transportu. Bardzo ważne jest, aby cały personel zajmujący się transportem odbywał regularne szkolenia w tym zakresie i zawsze znał bieżące przepisy. W wypadku transportu międzynarodowego należy pamiętać, że przepisy w różnych krajach mogą być inne, a transportowany towar nie może łamać żadnego z nich. Czynnik ludzki, a dokładnie czujność i skrupulatność pracowników firmy przewozowej, jest tutaj najważniejszy.

Jak się je przewozi?

Do przewozu należy zastosować szczególne opakowana i metody pakowania. Niektóre produkty wymagają specjalnych, certyfikowanych opakowań. Inne z kolei można przewozić w opakowaniach zwykłych, ale pod warunkiem, że jest ich jakaś ograniczona ilość. Następne paczki należy oznakować jako niebezpieczne i nakleić etykiety z symbolami wszystkich potencjalnych niebezpieczeństw, które mogą spowodować. Do paczki z materiałami niebezpiecznymi poza standardowymi dokumentami dołączane są szczegółowe dokumenty zawierające informacje o przewożonym produkcie, po to, by w razie niepewności można dokładnie sprawdzić z czym się ma do czynienia.

0 Kontynuuj czytanie →

On Board Courier. Co to za usługa?

Usługi kurierskie stale dopasowywane są do potrzeb klientów. W dobie Internetu i podpisów cyfrowych w dalszym ciągu nie można w 100% wierzyć w bezpieczeństwo danych. Dlatego wiele firm, ale i osób prywatnych chce, aby niektóre dokumenty były wysyłane w świat w tradycyjnej papierowej formie i nie spuszczane z oka przez całą podróż. Tak właśnie narodził się popyt na usługi On Board kuriera.

100% bezpieczeństwa

Kim jest On Board kurier? To kurier dedykowany do zajęcia się naszą przesyłką, jako jedyna osoba, która będzie miała z nią styczność. Jest w stu procentach odpowiedzialny za nią i w praktyce się z nią nie rozstaje. Odbiera paczkę od nadawcy i nie spuszczając jej z oczu dostarcza do rak własnych odbiorcy. Jest więc to ktoś, kto bardziej przypomina starodawnego, zaufanego posłańca, a nie pracownika firmy kurierskiej. Jest odpowiedzialny za to, aby paczka nie trafiła w niepowołane ręce. On Board Courier to usługa dzięki której można wysłać paczkę nie tylko krajową, ale również za granicę. Kurier po prostu wsiada wraz z przesyłką do najbliższego samolotu, który dowiezie go do miejsca przeznaczenia paczki.

Co można przewieźć?

Najczęściej tą metodą przewozi się rzeczy bardzo poufne i bardzo cenne. Oczywiście potrzebne jest zawsze bezpieczne opakowanie – tym również zajmuje się firma kurierska. Nawet w wypadku przewozu przesyłek wrażliwych na temperaturę dostawca usługi jest w stanie zorganizować specjalne opakowanie w trybie natychmiastowym. Opakowania oczywiście spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa, i dopuszczone są do przewozu lotniczego zgodnie z wymogami IATA. Co ważne, usługa On Board kuriera to również podjęcie walki z czasem. Przesyła rusza w drogę najszybciej jak to możliwe, samochodem lub najbliższym lotem. Usługa jest więc idealną odpowiedzią na problem szybkiego dostarczenia poufnych dokumentów w kraju, jak i na drugi koniec świata.

0 Kontynuuj czytanie →

Lotniczy transport krajowy – jak działa?

Chociaż Polska nie jest dużym krajem i wydawać by się mogło, że szybkie przewiezienie paczki z jednego końca kraju na drugi jest jak najbardziej możliwe, nasza sieć dróg pozostawia wiele do życzenia. Autostrad mamy niewiele, głównie między największymi miastami. Przejechanie samochodem 300km to czasami prawdziwa droga przez mękę. To wszystko oznacza, że w dalszym ciągu najszybszą metodą transportu jest transport lotniczy.

Samolot… kurierski?

Na odcinkach krajowych firmom kurierskim nie opłaca się utrzymywać dużej floty własnych samolotów, dlatego też posiłkują się one zwykłymi lotami pasażerskimi. Fracht lotniczy jest wysyłany w luku bagażowym razem z bagażami pasażerów. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że linii oferujących loty krajowe w Polsce jest cały czas niewiele, niewiele więc też odbywa się dziennie lotów. Czasami przesyłka musi poczekać parę godzin, zanim wyruszy w drogę do obiorcy. Zalet z kolei jest sporo. Przede wszystkim  loty są naprawdę krótkie, więc jeśli przesyłkę uda się nadać przed najbliższym interesującym nas lotem do danej destynacji, możemy być pewni, że dotrze tam za maksymalnie kilka godzin. Loty obsługiwane przez niewiele linii to też przejrzysty grafik lotów i łatwa możliwość oszacowania różnych opcji dostawy lub… odnalezienia przesyłki, jeśli zdarzy jej się zaginąć.

Obostrzenia

Należy jednak pamiętać, że transport lotniczy rządzi się swoimi prawami. Istnieje wiele obostrzeń co do przewożonych towarów. Firmy kurierskie nie mogą podjąć się przesyłki czegoś, co jest na liście zakazanych przedmiotów. Należy pamiętać, że rozchodzi się o bezpieczeństwo samolotu, załogi i pasażerów. Chociaż niektóre przepisy mogą wydawać się przeciętnemu Kowalskiemu bezsensowne, często zostały wprowadzone w życie jako wniosek po głośnej katastrofie lotniczej. Trzeba więc mieć do nich szacunek, nawet jeśli nie do końca je rozumiemy.

0 Kontynuuj czytanie →

Jak szybko można dostarczyć przesyłkę na drugi koniec Świata?

Chyba każdy z nas korzystał kiedyś z usług firm kurierskich. Jednak większość z nas o robiła to w skali kraju, na przykład odbierając przesyłkę z zakupem dokonanym na aukcjach internetowych. Kurier z reguły dostarcza nam ją następnego dnia po zakupie, jest więc dużo szybszy niż tradycyjna poczta. Młodzi ludzie w ostatnich latach zaczęli robić zakupy w chińskich portalach internetowych. Kupują tam produkty o wiele taniej, niż zanim dotrą do Polski i będą redystrybuowane przez kilku pośredników. Minusem jest to, że na paczkę trzeba czasami czekać kilka tygodni. Jak wygląda transport kurierski na skalę przemysłową?

Liczy się każda minuta

Oczywiście transport hurtowy różnych, specyficznych towarów wygląda zupełnie inaczej. W dostawie liczy się dosłownie każda minuta. Wyobraźmy sobie palety świeżych, egzotycznych owoców, które lecą do Europy z Azji. Lub japońskie gazety, które muszą dotrzeć do USA w maksymalnie kilka godzin, inaczej będą nieaktualne. Czas w tym wypadku jest kluczowy i wyspecjalizowane firmy kurierskie robią wszystko, by na każdym etapie przewozu oszczędzić go jak najwięcej. Ważne przesyłki potrafią więc znaleźć się na drugim końcu Świata w maksymalnie kilkanaście godzin. Taki sposób działania wymaga precyzyjnego skoordynowania przewozu lotniczego, kolejowego i drogowego.

Branża medyczna

Transport specjalistyczny dla branży medycznej jest esencją możliwości firm transportowych. Obejmuje on nie tylko ciągłe dostarczanie niezbędnych leków do aptek i szpitali, ale również transport organów do przeszczepu. Przesyłki te są traktowane priorytetowo. Często otrzymują własne nadajniki GPS, aby w każdym momencie drogi można je było namierzyć. Przesyłki tego typu wymagają nie tylko zmniejszenia czasu transportu do niezbędnego minimum, ale niejednokrotnie specjalnych warunków przewozu. Najlepsze firmy spedycyjne oferują więc specjalistyczne pojemniki i suchy lód, pozwalające na zachowanie zasad higieny i bezpieczeństwa.

0 Kontynuuj czytanie →

“Własny” kurier. Transport dedykowany

Jeśli mielibyśmy zastanowić się nad wadami przesyłania towarów drogą kurierską, to jest to na pewno brak indywidualnego podejścia do klienta.  Firmy dążą do zoptymalizowania kosztów dostaw, przesyłki więc transportowane są hurtowo da danej destynacji, i tak samo hurtowo się je magazynuje lub przeładowuje. Jednak firm od lat działające w branży zdają sobie sprawę, że czasami klienci potrzebują „własnego” kuriera, dedykowanego tylko do ich przesyłki. Dlatego właśnie oferują transport dedykowany.

Jak to działa?

To bardzo proste. Klient otrzymuje samochód i kuriera (lub kurierów) tylko do swojej dyspozycji. Przesyłka po załadowaniu do samochodu rusza najkrótszą i najszybszą drogą do odbiorcy. Po drodze kurier nie zatrzymuje się, nie pobiera innych przesyłek, nie wykonuje żadnych innych obowiązków jak tylko te, które konieczne są do dostarczenia właśnie wiezionej przesyłki. System bezpośredniego odbioru od nadawcy i dostarczenia prosto do odbiorcy (bez baz, przeładunków itp.) nazywa się systemem door-to-door. Możliwe są więc odbiory i dostawy 24/7. Kurierzy często posiadają GPS i jest z nimi stały kontakt GSM. Klient więc w każdej chwili może sprawdzić, gdzie znajduje się jego towar.

Dlaczego taka usługa jest potrzebna?

Ten typ usługi pożądany jest ze względu na niestandardowe zawartości paczek. Czasami są to dokumenty wyjątkowej wagi, które muszą pozostać poufne. Klient nie chce ryzykować zgubienia lub kradzieży koperty gdzieś przy przeładunku lub w sortowni. Niektóre towary musza być dostarczone nie dość, że bardzo szybko, to jeszcze w specjalnych warunkach. Klienci decydują się wtedy na transport dedykowany samochodem, który oferuje agregaty chłodnicze zapewniające przewóz w kontrolowanej temperaturze. Odpowiednio zapakowanemu produktowi, który jest przewożony indywidulanie ni nie może zagrozić.

0 Kontynuuj czytanie →

Jak działają rejestratory temperatury?

Transport specjalistyczny dla branży medycznej wymaga wielu obostrzeń. Leki muszą być dostarczane nie tylko priorytetowo, ale również w nienaruszonym stanie. Wiele z nich wymaga transportu w bardzo niskich temperaturach. Jej zmiana może sprawić, że dany lek nie będzie nadawał się już do użytku. Zresztą nie tylko leki przewozi się w kontrolowanej temperaturze. Takie wymagania ma też np. jedzenie pozajelitowe czy pokarm dla wcześniaków. Nawet niektóre, zwykłe pokarmy dla dorosłych popsują się, jeśli zbytnio się nagrzeją podczas transportu.

Kontrola temperatury

Dlatego właśnie wiele firm kurierskich podejmujących się przewóz takich specyficznych rzeczy wyposażonych jest w specjalne rejestratory temperatury. Urządzenia, jak sama nazwa wskazuje, mierzą temperaturę produktu podczas transportu i zapisują ją. Gdy przesyłka dotrze na miejsce, rejestrator można podpiąć do komputera i sprawdzić w jakich warunkach przebywała. Jeśli w raporcie pojawią się odchylenia od założonych norm, może okazać się, że dany lek jest niezdatny do użytku, a wręcz niebezpieczny dla zdrowia.

Czy rejestratory są niezbędne?

Tak, zwłaszcza wypadku przewozu produktów medycznych i farmaceutycznych. Wiele z nich nie jest odpornych nawet na małe wahania temperatury. Cześć produktów przewozi się wręcz w stanie głębokiego zamrożenia, w specjalnie do tego celu dostarczanym suchym lodzie. Firmy kurierskie oferują też specjalne pojemniki do przewozu leków lekko zamrożonych. Pojemniki są kompatybilne z rejestratorami właśnie po to, by można było zanotować nawet najmniejsze wahania temperatury, które również mogą być oznaką ingerencji osób trzecich w paczkę. Dane z rejestratorów są dla firm kurierskich również potencjalnym dowodem w razie oskarżeń ze strony producenta leku lub jego odbiorcy.

0 Kontynuuj czytanie →

Czy firmom kurierskim opłaca się przewozić dokumenty?

Transport dokumentów wbrew pozorom stanowi dość spory procent usług wykonywanych przez firmy kurierskie. Dlaczego klienci tak chętnie korzystają z pomocy kurierów, zamiast z tradycyjnej poczty? Przesyłki kurierskie z reguły następnego dnia po nadaniu trafiają do odbiorcy w nienaruszonym stanie. Poczta ma przeważnie dłuższe terminy realizacji usługi, a i klienci skarżą się, że przesyłki potrafią zaginąć. Coraz więcej firm rezygnuje ze zwykłej poczty kosztem nawiązania współpracy z firmą kurierską.

Bezpiecznie i poufnie

Dokumenty przesyłane firmą transportową są przeważnie pakowane w tzw. bezpieczne koperty, nawet jeśli są już zapakowane w zwykłą kopertę listową. Koperta bezpieczna jest usztywniana, daje więc dokumentom większa ochronę przed zagnieceniami lub zawilgnięciem. Koperty kurierskiej nie da się otworzyć w sposób taki, aby nie było po otwarciu śladu. Jeśli więc widać na niej ślady majsterkowania, klient może natychmiast zgłosić zdarzenie do centrali. Pozostaje jeszcze kwestia wygody. Jeśli nadajemy ważne dokumenty, chcemy aby odbiorca otrzymał je do rąk własnych. Kurierzy starają się wielokrotnie dostarczyć przesyłkę, często dzwonią przed przyjazdem. Nie odebranie przesyłki od listonosza zmusza natomiast odbiorcę do osobistego udania się na pocztę.

Usługi specjalne

W wypadku wyjątkowo poufnych dokumentów klienci mogą skorzystać z usługi On Board Courier, oferowanej przez kilka firm. Polega ona na tym, że jeden kurier osobiście odbiera przesyłkę i dostarcza ją bezpośrednio do odbiorcy, mając ją cały czas przy sobie. Nie trafia więc ona nigdzie indziej – do bazy, dystrybutorni, czy rąk innej osoby. Nawet jeśli jest to przesyłka zagraniczna, kurier po odebraniu jej od nadawcy osobiście wsiada w najbliższy samolot , aby dostarczyć ją odbiorcy nie spuszczając jej z oczu.

0 Kontynuuj czytanie →

Firma kurierska pomoże znaleźć Twój bagaż!

Usługi kurierskie to nie tylko dostarczanie zakupów internetowych. Firmy posiadają w swoich ofertach szereg różnych niestandardowych rozwiązań dopasowanych do potrzeb klientów. Cześć z nich dostarcza nawet suchy lód do przewozu przedmiotów wymagających podróży w stanie głębokiego zamrożenia, jak np. niektóre leki. W niektórych można wynająć „prywatnego” kuriera, który poleci z naszą przesyłką do nadawcy nie spuszczając jej z oka i nie zatrzymując się nigdzie po drodze. Ale niektóre nieznane usługi mogą nas miło zaskoczyć.

Zgubiony bagaż

Czy zdarzyło Ci się kiedyś dolecieć na lotnisko bez bagażu? Być może zaginął gdzieś po drodze i linia lotnicza dopiero będzie go szukać? A może zostawiłeś coś na lotnisku jadąc do hotelu? To nie jest duży kłopot, jeśli torba dotrze do Ciebie maksymalnie następnego dnia, a Ty zostajesz już w danym miejscu na co najmniej kilka dni. Problem pojawia się, gdy masz zabukowane kolejne loty, a o walizce ani widu, ani słychu. Bagażu potrzebujesz w zasadzie natychmiast i nie możesz czekać na niego, gdyż wiązałoby się to z odwołaniem kolejnych lotów. W takiej sytuacji może uratować się dobra firma kurierska. Pomoże Ci ona rozwiązać kłopot tak, że będziesz mógł cieszyć się zasłużonym urlopem, a wszelkie formalności będą załatwiane za Ciebie.

Bagaż za podróżującym

Wystarczy, że skontaktujesz się z firmą świadczącą usługi w dostarczaniu bagażu. W przeciwieństwie do nieraz opieszale działających linii lotniczych, firmy kurierskie doskonale wiedzą, co oznacza dostawa towaru na czas. Firma kurierska odnajdzie bagaż za Ciebie i zorganizuje jego dostarczenie pod Twoje drzwi. Co ważne: to będą drzwi, które akurat wskażesz. Możesz więc śmiało ruszać w dalszą podróż, a walizka, najprościej mówiąc: dogoni Cię lub wręcz będzie czekać na Ciebie na kolejnym lotnisku.

0 Kontynuuj czytanie →

Czym jest suchy lód?

Suchy lód to najtrafniejsza nazwa substancji, o której będzie zaraz mowa. Idealnie oddaje jej główne właściwości. Pozwala utrzymać obłożonym w niego produktom stan głębokiego zamrożenia, a do tego nie topnieje, tylko ulatnia się. Jest niezastąpiony w wielu branżach, w tym w transporcie żywności, leków i innych produktów wymagających przewozu na specjalnych warunkach.

Jak wygląda suchy lód?

Suchy lód to nic innego jak dwutlenek węgla w postaci stałej. Uzyskiwany jest w skomplikowanym procesie chemicznym. Wygląda jak regularne, prostokątne bloczki lub sypkie granulki. Ten drobniejszy wykorzystuje się m.in. do czyszczenia maszyn i przy produkcji żywności. Suchy lód w bloczkach lub grubym granulacie jest wykorzystywany w transporcie, hutach, laboratoriach i przy tworzeniu efektów specjalnych. Jest to produkt naturalny, przyjazny dla środowiska, absolutnie nietoksyczny. Nie ma smaku ani zapachu. Nie pozostawia odpadów, po prostu się ulatnia. Ma temperaturę… 78,5 °C – stąd jego wyższa efektywność w porównaniu do zwykłego lodu. Jak łatwo można się domyśleć, nie powinien mieć bezpośredniego kontaktu z ludzką skórą.

Jak wykorzystuje się go w transporcie?

Suchy lód jest nieoceniony jeśli chodzi o przewóz leków i innych produktów medycznych. Niektóre z nich muszą być utrzymywane w stanie głębokiego zamrożenia podczas wielogodzinnej podróży na drugi koniec świata. Zmiana temperatury może sprawić, że lekarstwa nie będą nadawały się już do użytku. Jest więc używany zarówno w transporcie drogowym jak i lotniczym. Z reguły produkty transportowane w suchym lodzie mają status priorytetowy, więc wymagają specjalnej koordynacji działań. Transport w suchym lodzie odbywa się pod czujnym sensorem rejestratorów temperatury, które po podróży generują raport, czy narzucone warunki temperaturowe zostały spełnione podczas całego transportu.

0 Kontynuuj czytanie →