Skip to Content

Czym jest suchy lód?

suchy lód

Suchy lód to najtrafniejsza nazwa substancji, o której będzie zaraz mowa. Idealnie oddaje jej główne właściwości. Pozwala utrzymać obłożonym w niego produktom stan głębokiego zamrożenia, a do tego nie topnieje, tylko ulatnia się. Jest niezastąpiony w wielu branżach, w tym w transporcie żywności, leków i innych produktów wymagających przewozu na specjalnych warunkach.

Jak wygląda suchy lód?

Suchy lód to nic innego jak dwutlenek węgla w postaci stałej. Uzyskiwany jest w skomplikowanym procesie chemicznym. Wygląda jak regularne, prostokątne bloczki lub sypkie granulki. Ten drobniejszy wykorzystuje się m.in. do czyszczenia maszyn i przy produkcji żywności. Suchy lód w bloczkach lub grubym granulacie jest wykorzystywany w transporcie, hutach, laboratoriach i przy tworzeniu efektów specjalnych. Jest to produkt naturalny, przyjazny dla środowiska, absolutnie nietoksyczny. Nie ma smaku ani zapachu. Nie pozostawia odpadów, po prostu się ulatnia. Ma temperaturę… 78,5 °C – stąd jego wyższa efektywność w porównaniu do zwykłego lodu. Jak łatwo można się domyśleć, nie powinien mieć bezpośredniego kontaktu z ludzką skórą.

Jak wykorzystuje się go w transporcie?

Suchy lód jest nieoceniony jeśli chodzi o przewóz leków i innych produktów medycznych. Niektóre z nich muszą być utrzymywane w stanie głębokiego zamrożenia podczas wielogodzinnej podróży na drugi koniec świata. Zmiana temperatury może sprawić, że lekarstwa nie będą nadawały się już do użytku. Jest więc używany zarówno w transporcie drogowym jak i lotniczym. Z reguły produkty transportowane w suchym lodzie mają status priorytetowy, więc wymagają specjalnej koordynacji działań. Transport w suchym lodzie odbywa się pod czujnym sensorem rejestratorów temperatury, które po podróży generują raport, czy narzucone warunki temperaturowe zostały spełnione podczas całego transportu.