Skip to Content

Jak działają rejestratory temperatury?

rejestratory temperatury

Transport specjalistyczny dla branży medycznej wymaga wielu obostrzeń. Leki muszą być dostarczane nie tylko priorytetowo, ale również w nienaruszonym stanie. Wiele z nich wymaga transportu w bardzo niskich temperaturach. Jej zmiana może sprawić, że dany lek nie będzie nadawał się już do użytku. Zresztą nie tylko leki przewozi się w kontrolowanej temperaturze. Takie wymagania ma też np. jedzenie pozajelitowe czy pokarm dla wcześniaków. Nawet niektóre, zwykłe pokarmy dla dorosłych popsują się, jeśli zbytnio się nagrzeją podczas transportu.

Kontrola temperatury

Dlatego właśnie wiele firm kurierskich podejmujących się przewóz takich specyficznych rzeczy wyposażonych jest w specjalne rejestratory temperatury. Urządzenia, jak sama nazwa wskazuje, mierzą temperaturę produktu podczas transportu i zapisują ją. Gdy przesyłka dotrze na miejsce, rejestrator można podpiąć do komputera i sprawdzić w jakich warunkach przebywała. Jeśli w raporcie pojawią się odchylenia od założonych norm, może okazać się, że dany lek jest niezdatny do użytku, a wręcz niebezpieczny dla zdrowia.

Czy rejestratory są niezbędne?

Tak, zwłaszcza wypadku przewozu produktów medycznych i farmaceutycznych. Wiele z nich nie jest odpornych nawet na małe wahania temperatury. Cześć produktów przewozi się wręcz w stanie głębokiego zamrożenia, w specjalnie do tego celu dostarczanym suchym lodzie. Firmy kurierskie oferują też specjalne pojemniki do przewozu leków lekko zamrożonych. Pojemniki są kompatybilne z rejestratorami właśnie po to, by można było zanotować nawet najmniejsze wahania temperatury, które również mogą być oznaką ingerencji osób trzecich w paczkę. Dane z rejestratorów są dla firm kurierskich również potencjalnym dowodem w razie oskarżeń ze strony producenta leku lub jego odbiorcy.