Skip to Content

Czy firmom kurierskim opłaca się przewozić dokumenty?

przewóz dokumentów

Transport dokumentów wbrew pozorom stanowi dość spory procent usług wykonywanych przez firmy kurierskie. Dlaczego klienci tak chętnie korzystają z pomocy kurierów, zamiast z tradycyjnej poczty? Przesyłki kurierskie z reguły następnego dnia po nadaniu trafiają do odbiorcy w nienaruszonym stanie. Poczta ma przeważnie dłuższe terminy realizacji usługi, a i klienci skarżą się, że przesyłki potrafią zaginąć. Coraz więcej firm rezygnuje ze zwykłej poczty kosztem nawiązania współpracy z firmą kurierską.

Bezpiecznie i poufnie

Dokumenty przesyłane firmą transportową są przeważnie pakowane w tzw. bezpieczne koperty, nawet jeśli są już zapakowane w zwykłą kopertę listową. Koperta bezpieczna jest usztywniana, daje więc dokumentom większa ochronę przed zagnieceniami lub zawilgnięciem. Koperty kurierskiej nie da się otworzyć w sposób taki, aby nie było po otwarciu śladu. Jeśli więc widać na niej ślady majsterkowania, klient może natychmiast zgłosić zdarzenie do centrali. Pozostaje jeszcze kwestia wygody. Jeśli nadajemy ważne dokumenty, chcemy aby odbiorca otrzymał je do rąk własnych. Kurierzy starają się wielokrotnie dostarczyć przesyłkę, często dzwonią przed przyjazdem. Nie odebranie przesyłki od listonosza zmusza natomiast odbiorcę do osobistego udania się na pocztę.

Usługi specjalne

W wypadku wyjątkowo poufnych dokumentów klienci mogą skorzystać z usługi On Board Courier, oferowanej przez kilka firm. Polega ona na tym, że jeden kurier osobiście odbiera przesyłkę i dostarcza ją bezpośrednio do odbiorcy, mając ją cały czas przy sobie. Nie trafia więc ona nigdzie indziej – do bazy, dystrybutorni, czy rąk innej osoby. Nawet jeśli jest to przesyłka zagraniczna, kurier po odebraniu jej od nadawcy osobiście wsiada w najbliższy samolot , aby dostarczyć ją odbiorcy nie spuszczając jej z oczu.