Czym jest suchy lód
Suchy lód (Carboglace®), inaczej CO2 w postaci stałej, uzyskuje się poprzez rozprężanie ciekłego CO2 pod ciśnieniem atmosferycznym. W wyniku rozprężenia powstaje śnieg który jest prasowany do postaci bloków, plastrów lub granulatu o pożądanej średnicy granulatu. Śnieg powstały z CO2 ubijany jest w wysokociśnieniowych prasach hydraulicznych lub wytłaczarkach. Suchy lód jest całkowicie naturalnym produktem.
Właściwością suchego lodu jest sublimacja, czyli przejście z fazy stałej w fazę gazową w warunkach ciśnienia atmosferycznego z pominięciem fazy ciekłej. Zamiana ciała stałego w gaz nazywana jest sublimacją suchego lodu. Sublimacja suchego lodu zachodzi również w środowisku wodnym. Suchy lód wytwarza bakteriostatyczną atmosferę, która poprawia jakość chłodzonych produktów zapobiegając ich utlenianiu.
Granulat suchego lodu fi 3 mm
Granulat suchego lodu fi 3mm znajduje zastosowanie główne wśród producentów żywności gdzie używany jest jako dodatek używany podczas mielenia mięs, przypraw czy też wyrabianiu ciasta . Jako dodatek do żywności oznaczony jest jako E290. Granulat suchego lodu fi 3mm z wyglądu przypomina ziarenka ryżu. Wykorzystywany jest w maszynach do czyszczenia suchym lodem.
Granulat suchego lodu fi 16 mm
Granulat suchego lodu fi 16 mm jest najczęściej wykorzystywaną postacią suchego lodu, do transportu. Dzięki swoim właściwościom, granulat zaczyna zastępować suchy lód w postaci „Bloku”. Suchy lód wykorzystywany jest głównie wśród odbiorców takich jak producenci żywności, firmy transportowe, zakłady produkcyjne, huty metali. Swoje zastosowanie znajduje również podczas tworzenia efektów specjalnych, jak również w laboratoriach i firmach cateringowych.
Cechy suchego lodu:
- produkt naturalny
- przyjazny dla środowiska
- sublimacja w gaz bez pozostałości
- brak kosztów inwestycyjnych
- brak kosztów związanych z energią elektryczną
- temperatura -78,5 °C
- bezzapachowy
- dwukrotnie wyższa efektywność chłodzenia w porównaniu do lodu wodnego
- gęstość właściwa: 1,56 kg/dm3 – cięższy, niż powietrze, opada na podłoże
- obojętny smak
- niepalny
- nietoksyczny
Suchy lód jest w ciągłej sprzedaży z możliwością doręczenia w dowolne miejsce w Polsce.
Suchy lód – bezpieczeństwo
Suchy lód jest całkowicie naturalnym produktem. Właściwością suchego lodu jest sublimacja, czyli przejście z fazy stałej w fazę gazową w warunkach ciśnienia atmosferycznego z pominięciem fazy ciekłej. Stąd termin “suchy lód”.
Pobierz plik pdf z instrukcją BHP przy pracy z suchym lodem.
Instrukcja BHP przy pracy z suchym lodem
I. Charakterystyka suchego lodu
Suchy lód jest całkowicie naturalnym produktem. Właściwością suchego lodu jest sublimacja, czyli przejście z fazy stałej bezpośrednio w fazę gazową w warunkach normalnego ciśnienia atmosferycznego z pominięciem fazy ciekłej. Stąd termin“suchy lód”. Suchy lód wytwarza bakteriostatyczną atmosferę, która poprawia jakość chłodzonych produktów zapobiegając ich utlenianiu. Suchy lód to produkt niepalny, bezwonny i bez smaku, nietrujący, dopuszczony do kontaktu z artykułami spożywczymi. Dwutlenek węgla jest cięższy od powietrza i dlatego jego stężenie jest najwyższe przy podłodze. W wysokich stężeniach, szczególnie w małych i zamkniętych pomieszczeniach działa dusząco. Pojemnik z suchym lodem, oraz sam suchy lód należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt.
II. Zagrożenia
- Bezpośredni kontakt z dwutlenkiem węgla (CO2) w postaci stałej (suchy lód ma temp – 78° C ) może spowodować odmrożenia.
- Suchy lód podczas sublimacji wypiera tlen atmosferyczny z powietrza. Zawartość CO2 powyżej 5% w powietrzu stanowi niebezpieczeństwo. Mogą wystąpić zawroty głowy, znużenie oraz utrata przytomności. Bardzo wysokie stężenie dwutlenku węgla może spowodować uduszenie.
- Podczas sublimacji w szczelnie zamkniętym pojemniku dochodzi do wzrostu ciśnienia – może wystąpić zagrożenie pęknięcia/wybuchu, dlatego też suchy lód powinien być przechowywany tylko w kontenerach (pojemnikach) przystosowanych do tego typu produktu, lub też w kontenerach / pojemnikach w których został dostarczony.
III. Środki bezpieczeństwa i reguły postępowania
- Przy kontakcie z suchym lodem należy pamiętać ,aby nie dotykać suchego lodu bezpośrednio gołymi rękami. Osoba mająca bezpośredni kontakt z suchym lodem powinna być wyposażona w specjalny osprzęt tj. okulary, maskę, rękawice ochronne ocieplone.
- Suchy lód nie ma nic wspólnego z lodami. Nie jest przeznaczony do bezpośredniego spożycia. Nie wolno go spożywać, ani używać do chłodzenia napoi. Suchy lód jest środkiem mrożąco–chłodzącym stosowanym w różnych dziedzinach przemysłu.
- Obowiązuje zasada: ograniczyć do minimum czas otwarcia kontenera / pojemnika z suchym lodem, a tym samym czas przebywania bezpośrednio przy pojemniku.
- Po włożeniu do pojemnika produktu wraz z suchym lodem należy zamknąć pojemnik oraz go zaplombować.
- Należy pamiętać że ze względu na właściwości, suchego lodu nie należy przechowywać go w szczelnie zamkniętych, nie przystosowanych do tego pojemnikach, gdyż grozi to ich rozsadzeniem, co może być niebezpieczne dla zdrowia i życia.
- Pojemnik z suchym lodem, oraz sam suchy lód należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt.
IV. Środki ochrony indywidualnej i zbiorowej
- Podczas wszystkich czynności związanych z otwieraniem kontenera / pojemnika z suchym lodem bądź czynności związanych z wyjmowaniem lub wkładaniem suchego lodu do pojemnika należy stosować:
- okulary, maskę, rękawice ochronne ocieplone,
- odzież i obuwie (zgodnie z tabelą odzieży dla pracownika zatrudnionego na chłodni).
- Podczas mycia pojemników / kontenerów stosować okulary ochronne.
- Pojemnik z suchym lodem, oraz suchy lód przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt.
V. Postępowanie w przypadkach zagrożenia
- W przypadku zadziałania czujnika zawartości CO2 należy opuścić miejsce i przewietrzyć pomieszczenie.
- W przypadku ewentualnego gaszenia pożaru w obrębie kontenerów i pojemników z suchym lodem należy użyć gaśnicy znajdującej się na miejscu.
VI. PIERWSZA POMOC
Jeśli dojdzie do bezpośredniego kontaktu z suchym lodem, należy:
- Kontakt ze skórą:
- odmrożenia skóry przemywać przez ok. 15 minut letnią wodą,
- następnie okryć jałowym opatrunkiem i zapewnić pomoc lekarską.
- Kontakt z oczami:
- bolesne i trudno gojące się odmrożenia mogą spowodować trwałe uszkodzenia wzroku;
- Oczy po zetknięciu z suchym lodem natychmiast przepłukać letnią wodą,
płukanie powtarzać przez kolejne 15 minut. - Następnie okryć jałowym opatrunkiem zachowując sterylność.
- Zapewnić natychmiastową pomoc lekarza okulisty.
- Wdychanie – osoby u których zaobserwowano:
- przyspieszony oddech
- bóle głowy
- niemożność poruszania się,
- brak przytomności
wyprowadzić na świeże powietrze, zapewnić spokój i ciepłe okrycie. Wezwać lekarza. W przypadku bezdechu wykonać sztuczne oddychanie.
- Zakrztuszenie:
koniecznie unikać. W przypadku wystąpienia zakrztuszenia, natychmiast wezwać lekarza. - Spożycie:
NIE dopuścić do połknięcia, ponieważ połknięcie suchego lodu może doprowadzić do poważnych obrażeń wewnętrznych, zapewnić natychmiastową pomoc lekarską.
VII. Poprawne usuwanie
- W razie potrzeby suchy lód usuwać na otwartej przestrzeni pozostawiając go do całkowitego wysublimowania, w tym przypadku należy ograniczyć dostęp osób trzecich.
- Nie wprowadzać suchego lodu do kanalizacji, piwnic, szybów i podobnych miejsc, gdzie mógłby ulec niebezpiecznemu stężeniu.
- W razie potrzeby kontaktować się z dostawcą suchego lodu.