Skip to content

Ciekły azot

Transport w ciekłym azocie

Transport w ekstremalnie niskich temperaturach wymaga dopracowanych do perfekcji logistycznych rozwiązań. Każde zlecenie jest wyzwaniem, ponieważ transport w ciekłym azocie wymaga odmiennego podejścia do przewożonych towarów i produktów. Ciekły azot w stanie ciekłym to substancja kriogeniczna posiadająca temperaturę -196°C. Już sam fakt przewożenia organów do przeszczepu lub tkanek w ciekłym azocie wymusza zastosowanie odpowiednich rozwiązań. Odmiennych to tych spotykanych przy transporcie w suchym lodzie. Dokładamy wszelkich starań, aby transport kriogeniczny przebiegał sprawnie z punktu: „A” do punktu „B”. Nad całym przedsięwzięciem czuwa zespół ludzi posiadający długoletnią praktykę w transporcie kriogenicznym. Zespół logistyki OCS BioPharma Logistics spełnia oczekiwania małych i dużych firm. Doglądając cały przebieg transportu z wykorzystaniem najnowszych technologii i systemów pozwalających śledzić w stanie rzeczywistym całą trasę.

 

Transport materiału genetycznego w warunkach niskich temperatur

 

Zamrażanie próbek biologicznych w ciekłym azocie, dokonywane etapami i odpowiednim tempie. Tego typu zamrażanie nie powoduje destrukcji materiału biologicznego, dzięki czemu można go przewozić w odpowiednich warunkach na duże odległości. Zachowując odpowiednią temperaturę podczas transportu, materiał biologiczny po rozmrożeniu posiada naturalną i pożądaną aktywność biologiczną. Transport materiału genetycznego w warunkach niskich temperatur musi być realizowany w takiej samej temperaturze granicznej będącej ostatnim etapem zamrożenia. Metoda głębokiego zamrażania materiału biologicznego zwana krioprezerwacją pozwala zatrzymać procesy, które mogłyby prowadzić do śmierci komórkowej. Po dostarczeniu komórek, materiału genetycznego na miejsce przeznaczenia można go przygotować do długoterminowego i efektywnego przechowywania w azocie. Przechowywanie próbek w ciekłym azocie odbywa się w odpowiednich pojemnikach wykonanych ze stali nierdzewnej.

 

 

Krioprezerwacja jest procesem polegającym na zamrożonego i przechowywaniu materiału biologicznego w ciekłym azocie w temperaturze  -79°C a -196°C. Tak niskie temperatury zatrzymują procesy metaboliczne w tkance. Dzięki temu możliwe jest długoterminowe przechowywanie tkanek, komórek macierzystych, embrionów, nasienia ludzkiego i zwierzęcego. W ciekłym azocie przechowywane są również nasiona roślin lub ich materiał genetyczny.

Transport w azocie materiału genetycznego do badań laboratoryjnych

 

Transport specjalistyczny w tym transport w ciekłym azocie lub oparach azotu realizowany jest samochodami o tonażu od 500 do 1400 kg. Firma OCS, BioPharma Logistics stawia na mobilność. Mobilny transport przesyłek medycznych i farmaceutycznych musi być zawsze gotowy. Bez względu na porę dnia i warunki atmosferyczne.

Różnorodność rozwiązań technicznych stosowana w transporcie jest istotna i wpływa na szybkość transportu i długość trasy. Różnorodność stosowanej temperatury w transporcie materiału genetycznego podlegającego w późniejszym etapie badaniom laboratoryjnym sprawia, że do przewożenia tego typu ładunku wymagane są odpowiednie auta oraz opakowania (pojemniki) sprawdzające się na długich i krótkich trasach. Firma OCS kładzie szczególny nacisk na mobilność swojej floty, która niejednokrotnie wykazała, że tego typu podejście się opłaca. Flota OCS BioPharma Logistics posiada szybkie auta do przewozu ładunków od 800 kg do 1,5 tony. Transport w azocie traktujemy priorytetowo, zważywszy na fakt, że szybkość przystąpienia do zlecenia bardzo często ratuje ludzkie życie. Transport tkanek, materiału genetycznego do badań laboratoryjnych wykonujemy zarówno w kraju, jak i za granicą. Po bardzo ważnych zmianach w Firmie OCS, jakie nastąpiły w roku 2021, nasze flagowe auta z nowym logo widoczne są na wszystkich głównych trasach międzynarodowych. Spieszą się, dostarczając materiał genetyczny do badań, aby jak najbardziej skrócić czas potrzebny do uzyskania wyników przez szpitale i placówki medyczne w całym kraju.

Obsługa banków krwi pępowinowej i innych jednostek medycznych

 

Na potrzeby banków krwi pępowinowej, banków materiału biologicznego i genetycznego oraz centrów zasobów biologicznych nasz zespół logistyczny dyżuruje 7 dni w tygodniu. Kierowcy firmy OCS BioPharma Logistics są gotowi do wyjazdu 24 godziny na dobę. Transport kriogeniczny odbywa się w temperaturze do -150°C z wykorzystaniem odpowiednich zbiorników i przystosowanych do tego typu zadania samochodów. Przewożony w ten sposób materiał biologiczny wykorzystywany jest do badań laboratoryjnych lub do przechowywania w odpowiednim banku. Na potrzeby jednostek medycznych obsługujemy całodobowo jednostki In-vitro, w których ma miejsce mrożenie i przechowywanie zarodków, tkanek i nasienia. Pojemniki do transportu w azocie wykorzystywane są również przez nas do transportowania próbek biologicznych pomiędzy laboratoriami w ośrodkach badawczych. Dlatego w roku 2021 postawiliśmy na mobilność i szybkość działania. Skróciliśmy tym samym do minimum czas do wykonania zlecenia

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Prawa autorskie

Właścicielem praw do strony www.ocs.pl oraz www.ocsdryice.pl jest firma Overnight Clinical Services Sp. z o.o. z siedzibą w Raszynie. Strona zawiera utwory chronione prawem autorskim w szczególności teksty, zdjęcia i materiały multimedialne. Autorskie prawa majątkowe do poszczególnych utworów przysługują Raffo – Bącalski Rafał lub innym podmiotom, których materiały wykorzystywane są na stronie za ich zgodą.

Overnight Clinical Services Sp. z o.o.

Overnight Clinical Services Sp. z o.o. jest operatorem pocztowym na podstawie wpisu do Rejestru Operatorów Pocztowych nr:…

Przynależymy do organizacji FPE Forum Przewoźników Ekspresowych, która zrzesza największych globalnych operatorów kurierskich.

Infolinia / Kontakt

801 801 OCS (627)

+48 22 644 20 70

ul. Słowikowskiego 41A

05-090 Raszyn, Polska

© 2021 OCS