Skip to content

Odprawa Celna

Formalności celne to nierozłączny element w przypadku przesyłek międzynarodowych. Wysyłka przesyłek nie dokumentowych, czyli paczek, palet poza terytorium krajów Unii Europejskiej wymaga dokonania odprawy celnej. Nasz zespół z działu celnego pomoże nad przebiegiem prawidłowej odprawy celnej jak również pomoże w skompletowaniu i przygotowaniu odpowiedniej dokumentacji. Pozwalamy sobie jednak opisać kilka podstawowych tematów, które będą pomocne podczas przygotowań do wysłania przesyłki celnej.

Przesyłki nie dokumentowe dzielimy na:
1. wzory,
2. próbki,
3. prezenty.
Jak również na pełnowartościowe lub handlowe.
Wartość do 22 eur na fakturze proforma dotyczyć będzie punktów 1,2 oraz 3, wówczas stosuje się odprawę zbiorczą uproszczoną i nie otrzymacie Państwo żadnego dokumentu z urzędu celnego stwierdzającego przekroczenia granicy .
Jeśli jednak Państwo zgłoszą nam chęć dokonania indywidualnej odprawy celnej paczki o wartości do 22 eur wówczas będzie potrzeba przygotowania dodatkowych dokumentów. Paczki i palety o wartości powyżej 22 eur podlegają z automatu pełnej odprawie celnej.

Poniżej podajemy opis tematów jaki powinien się znaleźć n fakturze sprzedaży/handlowej/komercyjnej:
 1. Nagłówek “Faktura” (“Proforma” dotyczy wzorów, próbek lub prezentów o łącznej wartości poniżej 22 eur).
 2. Dokładna nazwa i adres Nadawcy.
 3. Dokładna nazwa i adres Odbiorcy.
 4. Data faktury.
 5. Numer faktury.
 6. Pełny opis każdego towaru (numery wewnątrz katalogowe są niewystarczające dla Urzędu Celnego, dlatego prosimy, aby wszystkie towary zostały starannie opisane).
 7. Kraj pochodzenia każdego towaru ( tam gdzie towar był wyprodukowany).
 8. Prosimy załączyć informację (jeśli jest znana) nawiązująca do kodu towaru.
 9. Liczba poszczególnych towarów.
 1. Właściwa waluta, w której wyrażana jest wartość towaru.
 2. Podsumowanie łącznej wartość wszystkich towarów objętych fakturą.
 3. Warunki transakcji INCOTERMS oparte są na podziale płatności transportowych pomiędzy sprzedawcą i nabywcą towarów.
 4. Waga brutto (waga wraz z opakowaniem), waga netto (waga bez opakowania) oraz liczba elementów wraz z wymiarami poszczególnych opakowań.
 5. Wymagane jest oświadczenie brzmiące następująco: “Deklaruję, że wszystkie podane informacje są prawdziwe”.
 6. Faktura musi być podpisana.
 7. Dokument powinien być wystawiony w min 4 egzemplarzach.
Cło i Podatek

Cło importowe jest płatne w Urzędzie Celnych lub jego jednostkach w chwili gdy towar jest importowany do danego kraju a wysokość cła ustalane jest na bazie klasyfikacji opartej na procentowej wartości clonego towaru wyliczonego przez urzędnika celnego.

Podatek jest podatkiem obrotowym, w którym towary są sprzedawane gdzie stawki różnią się w zależności od kraju pochodzenia. Stawka jest różna w zależności z którego kraju do którego jest przesyłana paczka a opłata pobierana jest od wszystkich transakcji sprzedaży.

EXW

EXW (Ex Works) – z zakładu (wpisać oznaczone miejsce dostawy)
Obowiązkiem sprzedającego jest postawienie towaru do dyspozycji kupującego w punkcie wydania (np. magazyn, zakład sprzedającego). Od tego miejsca kupujący ponosi ryzyko oraz wszystkie koszty i obowiązki, łącznie z załadunkiem towaru na środek transportu oraz dokonaniem formalności celnych w eksporcie.

Prawa autorskie

Właścicielem praw do strony www.ocs.pl oraz www.ocsdryice.pl jest firma Overnight Clinical Services Sp. z o.o. z siedzibą w Raszynie. Strona zawiera utwory chronione prawem autorskim w szczególności teksty, zdjęcia i materiały multimedialne. Autorskie prawa majątkowe do poszczególnych utworów przysługują Raffo – Bącalski Rafał lub innym podmiotom, których materiały wykorzystywane są na stronie za ich zgodą.

Overnight Clinical Services Sp. z o.o.

Overnight Clinical Services Sp. z o.o. jest operatorem pocztowym na podstawie wpisu do Rejestru Operatorów Pocztowych nr:…

Przynależymy do organizacji FPE Forum Przewoźników Ekspresowych, która zrzesza największych globalnych operatorów kurierskich.

Infolinia / Kontakt

801 801 OCS (627)

+48 22 644 20 70

ul. Słowikowskiego 41A

05-090 Raszyn, Polska

© 2021 OCS