Transport farmaceutyków w Polsce
Branża farmaceutyczna z roku na rok ma coraz większe wymagania w stosunku do transportu farmaceutyków. Spowodowane jest tym, że każdego roku wdrażane są nowe leki o nowych specyficznych właściwościach leczniczych. Są to leki specjalistyczne opracowane dla wąskiej grupy odbiorców. Ich właściwości lecznicze utrzymują się w pewnych, specyficznych warunkach dlatego ich wytwarzanie, dystrybucja i przechowywanie uwarunkowane jest od temperatury i wilgotności. Rzadko się zdarza, aby przy realizacji recepty na leki pacjent został poinformowany o tym ze dany lek powinien być przechowywany w odpowiednich warunkach. Owszem, takie informacje znajdują się na ulotce dołączonej do leku, niemniej jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie to jest ważne. Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że po wizycie w aptece lek ląduje w szufladzie, szafce a co najgorsze w szafce kuchennej. Tam najczęściej znajduje się domowa apteczka. Niestety jest to błędne podejście, ponieważ coraz więcej leków musi mieć zapewnioną odpowiednią temperaturę, aby zachować ich właściwości lecznicze.
Transport farmaceutyków o specyficznych wymaganiach
Wracając myślami do nie tak dawnej rzeczywistości, kiedy to pandemia rozlała się po całym świecie, to właśnie w tym momencie do świadomości ogółu trafiła informacja o tym, że niektóre specyfiki muszą mieć zapewnioną odpowiednią temperaturę. Takim doskonałym przykładem jest szczepionka na koronawirusa. Już na samym początku pandemii społeczeństwo zostało zaszokowane informacją, że szczepionka musi być dostarczana i przechowywana w skrajnie niskiej temperaturze. Dla niektórych z was był to szok, ponieważ temperatura transportu szczepionki wynosząca od −78°C do −80°C była czymś niespotykanym To właśnie w tym momencie społeczeństwo zaczęło zdawać sobie sprawę z tego jak ważne jest przechowywanie niektórych preparatów w odpowiedniej temperaturze. Transport farmaceutyków o specyficznych właściwościach nie jest zadaniem łatwym, dlatego nie każdy przewoźnik jest w stanie sprostać temu zadaniu. Z jednej strony należy posiadać odpowiednią flotę pojazdów przystosowanych do tego typu transportu a po drugie posiadać logistykę na wysokim poziomie. Pozwalającą na łączenie różnego typu transportu do wykonania powierzonego zadania.
Transport farmaceutyków o różnych wymaganiach temperatury
W Polsce transport farmaceutyków rozwijają się w dynamicznie mimo problemów kadrowych i lokalowych. Dochodzą do tego problemy z dostępem do pojazdów spełniających określone wymagania. Najczęściej jest tak, że firma realizująca tego typu usługi transportowe dostosowuje we własnym zakresie samochody, aby spełniały określone wymagania. Najczęściej są to to pojazdy posiadające izolowaną przestrzeń załadunkową (izotermy) z agregatem chłodniczym. Firma Overnight Clinical Services posiada flotę pojazdów o specjalnym przeznaczeniu doskonale radzące sobie z tego typu ładunkami. Pojazdy TCV (Temperature Controled Vehicles) doskonale sprawdzają się zarówno latem, jak i zimą. Firma Overnight Clinical Services stawia na mobilność dlatego posiada flotę składającą się z aut o ładowności pomiędzy 500 a 1200 kilogramów. Wymagania dotyczące transportu leków wzrastają, ponieważ powstają nowe leki o specjalistycznych właściwościach. Leki specjalistyczne, których skomplikowany skład wymusza transport farmaceutyczny w kontrolowanej temperaturze. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ wrażliwe na zmiany temperatury leki, szczepionki i wiele innych zawsze odbywał się w przedziale temperatur, która wynosi:
od +2°C do +8°C
od +8°C do +15°C
od +15°C do +25°C
Dostawa leków w Polsce odbywa się w jedną i drugą stronę. Farmaceutyki dostarczane są zarówno drogą napowietrzną, jak i transportem drogowym do hurtowni, które posiadają odpowiednie warunki do przechowywania leków. Dopiero później dostarczane są do aptek w całym kraju. Problem dystrybucji leków komplikuje się, gdy w jednym transporcie mają być dostarczone leki, które mają odmienne wymagania temperaturowe. Firmy farmaceutyczne zamawiają wówczas transport dedykowany leków, niemniej jednak byłby on bardzo nieopłacalny, gdyby trzeba było dostarczyć na miejsce tylko jedną paczkę z lekami. Chociaż i tak czasami bywa, to jednak zawsze poszukuje się tańszego rozwiązania. Takim rozwiązaniem jest transport farmaceutyków w specjalistycznych opakowaniach zapewniających utrzymanie porządnej temperatury do 170 godzin.
Firma Overnight Clinical Services wypracowując przez lata praktyki własne procedury dostarcza leki zgodnie z wymogami przewidzianymi w Ustawie o prawie farmaceutycznym z dnia 6 września 2011 roku. W myśl tej ustawy farmaceutyki muszą być traktowane w sposób szczególny. Podmiot zajmujący się dystrybucją farmaceutyków musi posiadać odpowiednie środki techniczne i logistyczne, które pozwalają na sprawną realizację transportu w kontrolowanej temperaturze.