Międzynarodowy transport leków
Transport leków jest niezwykle ważny dla naszego społeczeństwa. Przekonaliśmy się o tym niedawno, gdy została ogłoszona pandemia i w niektórych państwach został wstrzymany ruch na niektórych trasach. Nie można się temu dziwić, ponieważ za naszego życia nie spotkaliśmy się z tak szybkim przemieszczaniem się wirusów. Stan pandemii zwrócił szerszą uwagę na transport leków, szczepionek i innych farmaceutyków w każdym kraju. Przekonaliśmy się bardzo szybko, że transport w kontrolowanej temperaturze jest niezwykle ważny i priorytetem jest zachowanie ciągłości dostaw leków w trzech zakresach temperatur.
- od 2°C do 8°C
- od 8°C do 15°C
- od 15 °C do 25°C
Międzynarodowy transport leków realizowany jest przez Overnight Clinical Services w zimnym łańcuchy dostaw. Jako firma transportu specjalistycznego opracowaliśmy do perfekcji transport z zachowaniem kontrolowanej temperatury w trzech wymaganych przedziałach temperatur. Takim przykładem może być transport wykonywany parę razy w miesiącu z Warszawy do Kolonii w Niemczech. Biorąc pod uwagę powyższe wymagania temperaturowe, transport leków o różnej temperaturze wykonywany jest (przy większej ilości) w kontenerach lub opakowaniach firmy Intelsius. Szczególnie często korzystamy z opakowań z serii Sherpa. Dzięki doskonałym parametrom izotermicznym opakowania tego typu pozwalają na transport w kontrolowanej temperaturze od 36 do 96 godzin.
Transport z Warszawy do Kolonii
Aby dotrzeć do Kolonii, należy pokonać 1110 kilometrów trasą A 2. Bardzo często w drodze powrotnej otrzymujemy przesyłki z lekami, które muszą trafić do klinik w Polsce. Realizując tego typu dostawy, uzupełniane są braki farmaceutyków na danym terenie. Dystrybucja leków jest bardzo złożonym procesem. Bez wymiany informacji pomiędzy firmami farmaceutycznymi można zachować równowagę i szybko uzupełnić niedobory leków. Łańcuch dostaw odbywa się w wielu kierunkach jednocześnie, dlatego nasz dział logistyczny ma zawsze „pełne ręce roboty” Transport leków do Kolonii w Niemczech trwa zazwyczaj do 12 godzin dlatego opakowania firmy Intelsius zapewniają nam zapas czasu doskonale spisując się na tej trasie. Jednak samo opakowanie bez fachowej wiedzy i odpowiedniej logistyki nic nie znaczy.
Dla zachowania kontrolowanej temperatury od 2°C do 8°C należy zastosować odpowiednią ilość chłodziwa w opakowaniu. Mogą to być wkłady chłodzące, żelpaki i inne. Za każdym razem należy obliczyć, ile kilometrów dana przesyłka musi przejechać. Jaki to będzie towar. Ile miejsca będzie zajmował w opakowaniu. Ważne jest również i to czy przesyłka już pozostanie na miejscu, czy będzie przewożona do innej lokalizacji. Dział logistyczny musi dokładnie zapoznać się ze specyfikacją przesyłki, biorąc pod uwagę i ten wariant. Posiadając wiedzę na ten temat pracownicy działu realizującego transport leków muszą zadecydować, jakie opakowanie należy użyć oraz jaki materiał chłodzący zastosować. Należy również pamiętać, że przewożąc niektóre farmaceutyki, wewnątrz opakowania musi panować odpowiednia wilgotność.