Transport farmaceutyków o różnych wymaganiach temperaturowych

Transport farmaceutyków o różnych wymaganiach temperatury dla wielu jest zmorą. Przewoźnicy, aby na tego typu transporcie zarobić imają się równych sposobów. Dla firmy OCS działu farmacji Bio Pharma Logistics to nic nowego. Codziennie dostarczamy leki o różnej temperaturze przechowywania i transportu do: klinik, aptek, hurtowni. Dystrybucja farmaceutyków poza granice województwa Mazowieckiego również nie sprawia nam kłopotów. Realizujemy tego typu transport cyklicznie do niektórych miejscowości w Polsce, a nawet poza granicami naszego kraju.

Transport farmaceutyków

Transport farmaceutyków w kraju i poza nasze granice wykonywany jest samochodami przystosowanymi do tego typu zadania. Większe ilości farmaceutyków przewozimy samochodami typu chłodnia lub izoterma. Mniejsze partie farmaceutyków, wymagających różnej temperatury dostarczamy do odbiorców w opakowaniach specjalistycznych. Posiadamy tego typu opakowania zawsze pod ręką, ponieważ zgłoszenie wykonania usługo pojawić się może w każdej chwili. Zdajemy sobie sprawę, że zgodnie z ustawą o prawie farmaceutycznym z dnia 6 września 2011 roku transport tego typu realizowany musi być w szczególny sposób. Podmiot zajmujący się dystrybucją leków musi zapewnić odpowiednie środki techniczne i logistyczne pozwalające na sprawną realizację transportu w temperaturze:

  • od +2°C do +8°C
  • od +8°C do +15°C
  • od +15°C do +25°C

Dla przewoźników w kraju transport farmaceutyków o różnej temperaturze transportu jest na granicy opłacalności. Wysłanie dedykowanego auta z agregatem chłodniczym z tylko paroma paczkami może generować straty. Jest to niedopuszczalne, dlatego opracowaliśmy już dawno zasady transportu tego typu ładunku. To właśnie w tym momencie długoletnie doświadczenie firmy Overnight Clinical Services jest bardzo przydatne. Wypracowane przez lata praktyki najkorzystniejsze rozwiązania sprawdzają się w każdych warunkach i wymaganiach. Corocznie nasi pracownicy przechodzą dodatkowe szkolenia, aby być na bieżąco, ponieważ wymagania dotyczące transportu farmaceutyków są coraz bardziej restrykcyjne.

Transport farmaceutyków w opakowaniach specjalistycznych

 

Transport farmaceutyków o różnych wymaganiach realizowany jest z wykorzystanie specjalistycznych opakowań. Takim przykładem mogą być opakowania firmy Intelsius z serii Sherpa potrafiące utrzymać temperaturę +2°C do +8°C od 36 do 96 godzin. Jest to wystarczający czas na dostarczenie paczki z lekami, szczepionkami i innych w dowolne miejsce w kraju. Innym, dobrym przykładem są opakowania Cool Guard Advance, których rewelacyjne parametry izotermiczne doceniane są przez przewoźników poza naszymi granicami.

Opakowania do transportu farmaceutyków

Cool Guard Advance oraz Credo

Transport farmaceutyków odbywać się może w kontenerach izotermicznych lub odpowiednich opakowaniach, w których zachowana jest odpowiednia temperatura. Niektóre farmaceutyki, produkty lecznicze wymagają nie tylko określonej temperatury. Niektóre z nich wymagają określonej wilgotności, którą należy zapewnić na czas transportu. Dzięki specjalistycznym opakowaniom (Cool Guard Advance oraz Credo) transport w temperaturze -15°C do -25°C może być realizowany bez użycia chłodziwa, jakim jest suchy lód. Czasami użycie suchego lodu bywa kłopotliwe, dlatego opakowania tego typu posiadamy zawsze na stanie. Do utrzymania temperatury pomiędzy -15°C do -25°C wykorzystywana jest substancja zmiennofazowa oraz próżniowe panele izolacyjne. Czas realizacji transportu od 96 do 120 godzin. Jest to wystarczający czas do przewiezienia farmaceutyków w dowolne miejsce naszego globu.